pneumotest.com.pl

Kia EV3 - Zasięg do 605 km i realne koszty. Którą wersję wybrać?

Olgierd Lewandowski.

31 stycznia 2026

Nowy, zielony kia ev3 z czarnym dachem i futurystycznymi światłami.

Kompaktowy elektryczny SUV ma dziś sens tylko wtedy, gdy łączy rozsądne gabaryty z realną użytecznością na co dzień. W EV3 najciekawsze jest właśnie to połączenie: przestronna kabina, sensowny zasięg, szybkie ładowanie i oferta, którą da się rozłożyć na konkretne wersje oraz koszty. Poniżej rozpisuję ten model praktycznie, bez marketingowej mgły, tak żeby łatwiej było ocenić, czy to auto pasuje do miasta, rodziny i dłuższych tras.

Najważniejsze fakty, które warto mieć przed zakupem

  • EV3 ma 4 300 mm długości, 2 680 mm rozstawu osi i 460 l bagażnika, więc z zewnątrz jest kompaktowy, a w środku zaskakuje miejscem.
  • W aktualnym cenniku ceny startują od 166 900 zł, a większy akumulator 81,4 kWh daje do 605 km zasięgu WLTP.
  • Ładowanie DC od 10 do 80% trwa 29-31 minut, a ładowanie AC 11 kW od 10 do 100% zajmuje 5 h 20 min dla mniejszej baterii i 7 h 15 min dla większej.
  • Według Euro NCAP model z pakietem bezpieczeństwa zdobywa 5 gwiazdek, a bez tego pakietu 4 gwiazdki.
  • Bateria ma 8 lat lub 160 000 km gwarancji, a samochód objęty jest 7-letnią ochroną producenta.

Dlaczego ten model tak dobrze trafia w obecny rynek

Patrzę na EV3 jak na samochód, który ma rozwiązać trzy typowe obawy wobec elektryków: czy wystarczy zasięgu, czy ładowanie nie będzie uciążliwe i czy auto nie okaże się za małe w praktyce. To nie jest „mini SUV” udający większy model. To pełnoprawny, kompaktowy elektryk oparty na platformie E-GMP z instalacją 400 V, napędem na przednie koła i silnikiem o mocy 150 kW, czyli 204 KM.

Wymiary też są dobrze dobrane do codziennego użycia: 4 300 mm długości, 1 850 mm szerokości, 1 560 mm wysokości i 2 680 mm rozstawu osi. W praktyce oznacza to auto, które łatwo ogarnąć w mieście, ale nie sprawia wrażenia ciasnego po wejściu do środka. Przyspieszenie do 100 km/h w około 7,5 s i prędkość maksymalna 170 km/h nie robią z niego sportowca, za to pokazują, że Kia nie ograniczyła się do „miejskiego elektryka na zakupy”.

To ważne rozróżnienie, bo EV3 nie próbuje wygrać wszystkim naraz. Ma być rozsądny, a nie efektowny tylko w folderze. I właśnie dlatego warto teraz zajrzeć do kabiny, bo tam widać, czy ta koncepcja naprawdę działa.

Pusta przestrzeń bagażowa Kia EV3, gotowa na podróż. Jasne, wygodne siedzenia w tle.

Wnętrze i bagażnik robią większe wrażenie niż gabaryty

Jeśli mam wskazać najmocniejszy punkt tego auta, to nie jest nim sam design nadwozia, ale przestrzeń w kabinie. W EV3 wygodnie mieszka pięć osób, a bagażnik ma 460 l pojemności VDA. Do tego dochodzi przedni schowek o pojemności 25 l, który w elektryku po prostu ułatwia życie, bo pozwala odseparować kable od reszty bagażu.

Na co dzień najbardziej doceniam tu jednak nie sam litr, ale sposób wykorzystania przestrzeni. Podłogę bagażnika można ustawić wyżej lub niżej, a różnica między pozycjami wynosi 140 mm. To drobiazg tylko z pozoru, bo przy zakupach, wózku dziecięcym albo walizkach robi dużą różnicę. Po złożeniu siedzeń przestrzeń rośnie do 1 251 l, więc samochód nie kończy się na codziennych dojazdach.

W kabinie Kia dorzuciła też kilka rozwiązań, które brzmią jak gadżet, ale po tygodniu używania przestają być dodatkiem. Jest panoramiczny, potrójny ekran o przekątnej prawie 30 cali, przesuwany stolik w konsoli środkowej i praktyczny schowek, w którym da się odłożyć laptop, tablet albo telefon. Do tego dochodzą materiały z recyklingu, w tym PET użyty w wielu elementach wnętrza. To wszystko sprawia, że EV3 nie tylko wygląda nowocześnie, ale też daje poczucie, że ktoś naprawdę myślał o codziennym użytkowaniu, a nie wyłącznie o pierwszym wrażeniu.

Właśnie dlatego ten model lepiej oceniać nie po zdjęciach, lecz po tym, jak układa się w nim zwykły dzień. Następny krok to napęd i ładowanie, czyli miejsca, w których elektryk musi być po prostu sprawny.

Napęd i ładowanie są zrobione pod codzienność

W EV3 nie ma przesadnej komplikacji technicznej. Każda wersja korzysta z tego samego podstawowego układu, ale różni się baterią, zasięgiem i w praktyce tempem, w jakim samochód wpisuje się w Twój rytm dnia. W aktualnym polskim cenniku są trzy główne warianty napędowe, a różnice między nimi da się streścić bardzo konkretnie:

Wariant Moc Zasięg mieszany WLTP Ładowanie DC 10-80% Cena od
58,3 kWh FWD 204 KM 436-414 km 29 min 166 900 zł
81,4 kWh FWD 204 KM 605-563 km 31 min 184 900 zł
81,4 kWh AWD 265 KM 572 km 31 min 209 400 zł

Różnice w zasięgu nie są przypadkowe, bo zależą też od rozmiaru kół. Przy 17-calowych felgach wyniki są lepsze, a przy 19-calowych siadają szybciej, niż wielu kupujących zakłada na starcie. Dla wersji FWD z mniejszą baterią cennik pokazuje 436-414 km, a dla większej 605-563 km. To normalne i właśnie dlatego nie warto kupować elektryka wyłącznie „na oko”, bez sprawdzenia konfiguracji.

W codziennym życiu ważniejsze od samej liczby kilometrów bywa jednak to, jak auto ładuje się na zwykłej infrastrukturze. Standardem jest ładowarka pokładowa 10,5 kW, a opcjonalnie można wybrać 22 kW. W praktyce ładowanie AC od 10 do 100% trwa 5 h 20 min dla baterii 58,3 kWh i 7 h 15 min dla 81,4 kWh przy 11 kW, a przy 22 kW skraca się odpowiednio do 2 h 55 min i 3 h 55 min. Na szybkiej ładowarce DC mówimy o 29-31 minutach od 10 do 80%, więc dłuższy postój przestaje być problemem, o ile planujesz trasę rozsądnie.

Do tego dochodzą rozwiązania, które faktycznie poprawiają komfort, a nie tylko dobrze brzmią w katalogu: i-Pedal do jazdy jednym pedałem, Smart Regeneration do automatycznego odzysku energii, V2L do zasilania zewnętrznych urządzeń oraz Digital Key 2.0, dzięki któremu można otwierać i uruchamiać auto smartfonem albo smartwatchem. Z mojego punktu widzenia to właśnie takie rzeczy decydują, czy elektryk staje się wygodnym narzędziem, czy tylko technologiczną ciekawostką. Skoro technika się broni, warto sprawdzić, jak wypada kwestia bezpieczeństwa.

Bezpieczeństwo nie jest tu dodatkiem

W testach bezpieczeństwa EV3 pokazuje jedną ważną rzecz: konfiguracja ma znaczenie. Według Euro NCAP wersja ze standardowym wyposażeniem uzyskała 4 gwiazdki, a egzemplarz z pakietem DriveWise ADAS Pack 5 gwiazdek. To dobry przykład na to, że przy tym modelu nie warto patrzeć wyłącznie na samą nazwę auta, tylko na konkretny zestaw systemów w danej wersji.

W praktyce dostajesz bardzo szeroki pakiet wsparcia kierowcy: autonomiczne hamowanie awaryjne, asystenta utrzymania pasa, monitoring uwagi kierowcy, adaptacyjny tempomat, e-Call i system rozpoznawania ograniczeń prędkości. Wersje z pakietem rozbudowują ten zestaw o elementy, które w rodzinnych autach naprawdę mają sens, zwłaszcza przy dłuższych trasach i jeździe po mieście z dużą liczbą manewrów.

Najważniejsze jest jednak to, że bezpieczeństwo nie kończy się na elektronice. EV3 ma stabilne nadwozie, solidną ochronę dzieci i dobrze pracujące systemy ochrony pieszych oraz rowerzystów. Dla kupującego to sygnał, że Kia nie potraktowała kompaktu jako segmentu „na pół gwizdka”. To prowadzi już prosto do pieniędzy, bo przy tym aucie cena i wyposażenie trzeba czytać razem, a nie osobno.

Cennik i wersje pokazują, gdzie jest realna wartość

W aktualnym cenniku z 7 kwietnia 2026 r. EV3 zaczyna się od 166 900 zł. To ważna informacja, ale sama cena bazowa nie mówi jeszcze, która konfiguracja ma sens. Dużo bardziej przydatne jest spojrzenie na cały układ wersji, bo właśnie tam widać, gdzie kończy się oszczędność, a zaczyna rozsądny zakup.

Napęd i bateria Wersje w cenniku Cena od
58,3 kWh FWD Air, Earth, Business Line 166 900 zł, 179 900 zł, 191 900 zł
81,4 kWh FWD Air, Earth, Business Line, GT-Line 184 900 zł, 197 900 zł, 209 900 zł, 223 400 zł
81,4 kWh AWD Earth, Business Line, GT-Line 209 400 zł, 221 400 zł, 234 900 zł

Jeśli miałbym wskazać najbardziej sensowny punkt wejścia, patrzyłbym przede wszystkim na 81,4 kWh FWD. To nadal nie jest absurdalnie drogi wariant, a daje zasięg, który w praktyce lepiej znosi zimę, autostradę i zwykłą eksploatację niż mniejsza bateria. Air kusi ceną, ale w elektryku różnica między „wystarczy” a „będzie wygodnie” bywa większa, niż podpowiada kalkulator. Business Line wygląda na wariant najłatwiejszy do obrony zakupowo, bo nie przepłacasz za styl, a zyskujesz wyposażenie, które naprawdę się przydaje.

Warto też pamiętać o bieżących zachętach. Na promocyjnej stronie marki dla rocznika 2025 pojawia się dziś rabat 25 000 zł oraz mobilna ładowarka HABU SE 11 kW w cenie samochodu, ale oferta jest limitowana czasowo i kończy się 30 czerwca 2026 r. albo wraz z wyczerpaniem zapasów. To ważne, bo przy takim modelu nie płaci się tylko za auto, ale też za wygodę wejścia w elektromobilność.

Do kosztów trzeba dodać jeszcze ochronę posprzedażową: samochód ma 7-letnią gwarancję marki, a akumulator w cenniku objęty jest 8-letnią ochroną do 160 000 km z gwarantowanym minimum 70% pojemności na koniec okresu. W segmencie kompaktowych elektryków to realny argument, nie tylko dopisek na końcu broszury. I właśnie dlatego warto teraz odpowiedzieć sobie, dla kogo ten model jest naprawdę dobry, a dla kogo będzie tylko ładną opcją.

Dla kogo ten samochód ma największy sens

Najprościej mówiąc, EV3 najlepiej pasuje do kierowcy, który chce jednego auta do miasta, codziennych dojazdów i okazjonalnych tras, ale ma gdzie je ładować. Przy domowym wallboxie albo regularnym dostępie do ładowania w pracy jego charakter staje się bardzo logiczny. Wtedy nie trzeba codziennie walczyć o publiczne stacje i można korzystać z auta w sposób, w jaki elektryk ma największy sens.

  • Dla rodzin 2+1 albo 2+2, które nie potrzebują siedmiu miejsc, ale chcą normalnego bagażnika i wygodnej kabiny.
  • Dla osób jeżdżących dużo po mieście i podmiejskich trasach, gdzie odzysk energii i i-Pedal naprawdę ułatwiają życie.
  • Dla kierowców, którzy od czasu do czasu robią dalsze wyjazdy, ale nie chcą auta większego niż potrzeba.
  • Dla tych, którzy chcą sensownej gwarancji i przewidywalnych kosztów, zamiast „okazyjnej” ceny bez zaplecza.

Trzeba jednak uczciwie powiedzieć, kiedy EV3 nie jest pierwszym wyborem. Jeśli regularnie ciągniesz ciężką przyczepę, robisz długie trasy autostradowe bez możliwości ładowania po drodze albo chcesz po prostu możliwie największego zapasu mocy i zasięgu, warto patrzeć na większe konstrukcje. Dopuszczalna masa przyczepy hamowanej wynosi 500 kg dla 58,3 kWh FWD, 1 000 kg dla 81,4 kWh FWD i 1 500 kg dla AWD, więc już tu widać, że wybór wersji ma realne znaczenie.

To prowadzi do ostatniego, bardzo praktycznego punktu: jak zamówić ten model tak, żeby nie przepłacić za rzeczy, których potem nie wykorzystasz.

Na co zwrócić uwagę przed zamówieniem, żeby nie przepłacić za niepotrzebne dodatki

Przy EV3 nie kupowałbym „najtańszego egzemplarza z myślą, że jakoś będzie”, ale też nie dokładałbym wszystkiego, co wygląda dobrze w konfiguratorze. Zdecydowanie najważniejsza jest bateria. Jeśli jeździsz głównie lokalnie i masz ładowanie w domu, 58,3 kWh może wystarczyć. Jeśli auto ma robić też trasy, lepiej od razu brać 81,4 kWh, bo różnica między 414 km a 563-605 km w cyklu mieszanym ma znaczenie, zwłaszcza zimą.
  • Sprawdź rozmiar kół, bo 17-calowe wyraźnie pomagają zasięgowi, a 19-calowe go skracają.
  • Jeśli często ładujesz na AC, rozważ pakiet 22 kW, bo skraca postoje do 2 h 55 min lub 3 h 55 min.
  • Jeśli mieszkasz w chłodniejszym rejonie, pompa ciepła ma sens, bo pomaga ograniczyć spadki efektywności zimą.
  • Jeśli chcesz korzystać z energii auta poza jazdą, sprawdź V2L, bo ta funkcja naprawdę wyróżnia EV3 na tle wielu rywali.
  • Jeśli jeździsz z dziećmi albo po zatłoczonym mieście, dopilnuj pakietu ADAS, bo to on podnosi poziom bezpieczeństwa do wyraźnie lepszego poziomu.

Gdybym miał zamówić ten model dziś, celowałbym w 81,4 kWh FWD, sensowny pakiet asystentów i takie wyposażenie, które ułatwia codzienność, a nie robi wrażenie tylko w konfiguratorze. Wtedy EV3 przestaje być kolejnym elektrycznym crossoverem z katalogu, a staje się dobrze policzonym samochodem do normalnego życia, z którego da się korzystać bez ciągłego liczenia kompromisów.

FAQ - Najczęstsze pytania

Zasięg zależy od baterii: mniejsza (58,3 kWh) oferuje 414-436 km, a większa (81,4 kWh) od 563 do 605 km wg WLTP. Na ostateczny wynik wpływa też rozmiar felg – mniejsze 17-calowe koła pozwalają przejechać więcej kilometrów na jednym ładowaniu.

Szybkie ładowanie DC od 10 do 80% zajmuje około 29-31 minut. Przy użyciu domowego wallboxa o mocy 11 kW pełne naładowanie trwa od 5 godzin 20 minut do 7 godzin 15 minut, zależnie od pojemności wybranego akumulatora.

Model ten otrzymał 5 gwiazdek w testach Euro NCAP pod warunkiem wyposażenia go w pakiet bezpieczeństwa DriveWise ADAS. Standardowa wersja bez tego pakietu uzyskała 4 gwiazdki, co wciąż oznacza wysoki poziom ochrony pasażerów i pieszych.

Główny bagażnik ma 460 litrów pojemności, którą można powiększyć do 1251 litrów. Dodatkowo pod maską znajduje się 25-litrowy schowek (frunk), idealny do przechowywania kabli do ładowania, co pozwala zachować porządek w przestrzeni ładunkowej.

Oceń artykuł

Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline

Tagi

kia ev3kia ev3 cena i wersje wyposażeniakia ev3 zasięg i ładowanie
Autor Olgierd Lewandowski
Olgierd Lewandowski
Jestem Olgierd Lewandowski, analitykiem branżowym z wieloletnim doświadczeniem w obszarze motoryzacji. Od ponad dziesięciu lat analizuję rynek motoryzacyjny, co pozwoliło mi zgromadzić szeroką wiedzę na temat najnowszych trendów, technologii oraz innowacji w tej dziedzinie. Moim celem jest dostarczanie rzetelnych i przystępnych informacji, które pomagają czytelnikom zrozumieć złożoność branży motoryzacyjnej. Specjalizuję się w badaniu wpływu nowych technologii na rozwój pojazdów oraz w analizie zjawisk rynkowych, które kształtują przyszłość motoryzacji. Moje podejście opiera się na obiektywnej analizie danych i faktów, co pozwala mi na przedstawianie klarownych i zrozumiałych informacji. Zawsze dążę do tego, aby moje artykuły były aktualne i zgodne z najnowszymi osiągnięciami w branży, co buduje zaufanie moich czytelników.

Napisz komentarz