Bestune T90 to ciekawy przykład chińskiego SUV-a klasy średniej, który próbuje połączyć dużą przestrzeń, bogate wyposażenie i cenę niższą niż w wielu dobrze znanych markach. W przypadku bestune t90 najważniejsze są trzy rzeczy: rozmiar, poziom wyposażenia i to, jak auto wypada w polskich realiach użytkowania. Poniżej rozkładam model na czynniki pierwsze, żeby było jasne, czy to sensowny wybór na co dzień, czy tylko efektowny katalogowy gadżet.
Najważniejsze fakty o Bestune T90
- To SUV XL należący do marki Bestune z grupy FAW, pozycjonowany między mniejszym T77 a większym T99.
- Ma 4718 mm długości, 1880 mm szerokości, 1710 mm wysokości i 2772 mm rozstawu osi.
- Bagażnik ma 560 l, więc auto dobrze nadaje się na rodzinne wyjazdy i codzienne użytkowanie.
- W Polsce oferowane są dwie wersje: 1.5T Business 160 KM oraz 2.0T Elegance 245 KM.
- Ceny katalogowe w oficjalnych materiałach zaczynają się od 129 900 zł, a topowa wersja kosztuje od 149 900 zł.
- Gwarancja podstawowa wynosi 5 lat lub 150 tys. km, a dealerzy oferują też montaż LPG.
Co to za model i dlaczego wzbudza zainteresowanie
Z mojego punktu widzenia to nie jest samochód dla osoby, która szuka „kolejnego zwykłego crossovera”. T90 lokuje się w gamie Bestune między T77 a T99, a dealerzy w Polsce opisują go jako SUV XL, czyli auto większe od typowego kompaktu, ale jeszcze bez rozmiarów pełnowymiarowego kolosa. Taki układ ma sens dla rodzin, które chcą wygodnego auta na trasy, do miasta i na wakacje, bez dopłacania za znacznie droższe logo.
W praktyce oznacza to jeden ważny wniosek: jeśli priorytetem jest codzienny komfort i sensowna ilość miejsca, T90 jest wart uwagi. Jeśli zaś liczysz na napęd 4x4, odmianę diesel albo markę z bardzo długą historią na rynku wtórnym, od początku trzeba ustawić oczekiwania bardziej realistycznie. A to prowadzi prosto do pytania, ile miejsca to auto rzeczywiście oferuje.

Jak wygląda i ile miejsca realnie oferuje
T90 ma długość 4718 mm, szerokość 1880 mm, wysokość 1710 mm i rozstaw osi 2772 mm. To liczby, które w praktyce przekładają się na wyraźnie przestronną kabinę i bagażnik o pojemności 560 l. Przy rodzinnych wyjazdach robi to różnicę większą niż sam efekt „większego SUV-a” na parkingu.
Dodatkowo dealerzy podkreślają 23 modułowe, wielofunkcyjne schowki, więc we wnętrzu nie chodzi tylko o suchą pojemność, ale też o to, czy łatwo utrzymać porządek. Ja patrzę na to tak: jeśli wożisz wózek, walizki, zakupy i rzeczy dzieci, T90 daje przestrzeń bardziej praktyczną niż wiele modnie wyglądających, ale ciaśniejszych crossoverów. Jednocześnie to nadal auto dla pięciu osób, a nie rodzinny bus.
Na plus zapisuję też proporcje nadwozia i panoramiczny dach, który otwiera kabinę wizualnie, choć nie zastąpi prawdziwie dużej szyby w tylnej części auta. Skoro wiemy już, że przestrzeń jest jedną z mocnych stron, warto sprawdzić, jak ten SUV jeździ i co robią jego dwa silniki.
Silniki, skrzynie i zachowanie na drodze
W polskiej ofercie są dwie benzynowe wersje: 1.5T Business i 2.0T Elegance. Pierwsza ma 160 KM, 258 Nm i 7-biegową skrzynię dwusprzęgłową 7DCT, druga 245 KM, 380 Nm i 8-biegowy automat 8AT. Obie odmiany są z napędem na przednią oś, więc to nie jest SUV projektowany do ciężkiego terenu, tylko do miasta, szosy i okazjonalnych wyjazdów poza asfalt.
| Wersja | Moc i moment | Skrzynia | Spalanie mieszane WLTP | Prędkość maksymalna | Cena katalogowa |
|---|---|---|---|---|---|
| 1.5T Business | 160 KM, 258 Nm | 7DCT | 7,7 l/100 km | 200 km/h | 129 900 zł |
| 2.0T Elegance | 245 KM, 380 Nm | 8AT | 8,2 l/100 km | 220 km/h | 149 900 zł |
W codziennej jeździe 1.5T powinien wystarczyć większości kierowców, o ile nie planujesz częstych, ciężkich podróży z kompletem pasażerów i dużym bagażem. 2.0T daje wyraźnie lepszą elastyczność, a przy wyprzedzaniu i jeździe autostradowej ma ten zapas, którego w takim aucie po prostu chcę więcej. DCT w 1.5T zwykle szybciej zmienia biegi, ale w korkach bywa mniej gładkie niż klasyczny automat; 8AT w 2.0T powinien sprawiać spokojniejsze wrażenie.
Trzeba też pamiętać, że wartości spalania pochodzą z WLTP, czyli standardu homologacyjnego, który nadal bywa łagodniejszy niż codzienna jazda. W realnym ruchu, zwłaszcza zimą i w mieście, wyniki zwykle wychodzą nieco wyżej. To ważne, bo właśnie od kosztu jazdy przechodzimy do wnętrza, gdzie T90 najmocniej pokazuje swoją ambicję.
Wnętrze, multimedia i wyposażenie, które robi różnicę
W kabinie T90 widać chęć grania wyżej niż przeciętny rodzinny SUV. Mamy 12,6-calowy ekran centralny Full HD, 8-calowy zestaw wskaźników, HUD, kamerę 360°, bezkluczykowy dostęp, elektryczną klapę bagażnika, panoramiczny dach i wielobarwne oświetlenie ambientowe. W bogatszej wersji dochodzi też 8-głośnikowe audio i adaptacyjny tempomat.
Najciekawsze jest jednak to, że system multimedialny D-Life 6.0 działa na procesorze Snapdragon 8155 i obsługuje aktualizacje OTA, czyli poprawki oprogramowania przesyłane zdalnie. To nie jest tylko techniczny dodatek do broszury. Jeśli system jest dobrze dopracowany, takie rozwiązanie naprawdę ułatwia życie po kilku miesiącach użytkowania.
- HUD pomaga nie odrywać wzroku od drogi, zwłaszcza w mieście i na ekspresówce.
- Kamera 360° ma sens przy tak dużym nadwoziu, bo eliminuje część nerwów na ciasnych parkingach.
- Asystenci jazdy są szerokie: martwe pole, ostrzeganie o kolizji, utrzymanie toru, awaryjne hamowanie i monitor zmęczenia kierowcy.
- Panoramiczny dach poprawia odczucie przestrzeni, ale warto sprawdzić, jak wpływa na wysokość nad głową i wyciszenie.
- Uwaga na opcje: część elementów, takich jak przyciemniane szyby, bywa w materiałach oznaczona jako wyposażenie opcjonalne, więc nie warto zakładać, że wszystko z reklamowego zdjęcia jest standardem.
Przy takim poziomie elektroniki dobrze zrobić jedną rzecz od razu: podczas jazdy próbnej sprawdzić nie tylko ekran, ale też logikę menu, szybkość reakcji na zimnym starcie i to, czy asystenci nie są zbyt natarczywi. To prowadzi do kolejnej kwestii, która w Polsce zwykle decyduje o zakupie równie mocno jak sam wygląd.
Cena, gwarancja i LPG w polskich realiach
W oficjalnych materiałach sprzedażowych w Polsce T90 występuje od 129 900 zł za 1.5T Business i od 149 900 zł za 2.0T Elegance. W materiałach promocyjnych pojawiają się też niższe kwoty z wyprzedaży rocznika, ale traktowałbym je jako okazję limitowaną dostępnością, a nie stały cennik modelu.
| Obszar | Co wynika z warunków | Praktyczny wniosek |
|---|---|---|
| Gwarancja podstawowa | 5 lat lub 150 tys. km | warto pilnować regularnego serwisu |
| Lakier i korozja | 5 lat lub 150 tys. km, z coroczną kontrolą nadwozia | to nie jest formalność, tylko warunek utrzymania ochrony |
| Assistance | 3 lata w UE, holowanie do najbliższego ASO i auto zastępcze do 3 dni przy dłuższej naprawie | zwiększa spokój przy trasach zagranicznych |
Do tego dochodzi instalacja LPG montowana w ASO. Dealerzy deklarują, że nie wpływa ona na gwarancję auta, a koszt przejazdu 100 km może spaść o 40-50% względem benzyny, ale ja patrzyłbym na to przez pryzmat przebiegu rocznego. Przy dużej liczbie kilometrów taki wariant ma sens, przy małych przebiegach zysk zwraca się dużo wolniej.
Właśnie dlatego T90 trzeba liczyć nie tylko w ratach, lecz także w kosztach serwisu, opon, ubezpieczenia i utraty wartości. A to już naturalnie prowadzi do pytania, jak ten SUV wypada na tle popularnych rywali.
Jak oceniam ten SUV na tle rywali i dla kogo ma sens
Na tle popularnych SUV-ów z Europy i Korei ten model wygrywa przede wszystkim tym, że za rozsądne pieniądze daje dużo auta: przestrzeń, bogate wyposażenie, 5-letnią gwarancję i opcję LPG. Przegrywa natomiast tam, gdzie liczy się bardzo długa historia marki, gęsta sieć serwisowa i pewniejsza odsprzedaż. To nie jest zarzut wobec konstrukcji, tylko uczciwy koszt wejścia do mniej oswojonej marki.
| Jeśli priorytetem jest | T90 ma przewagę, gdy | Lepiej poszukać dalej, gdy |
|---|---|---|
| Przestrzeń | potrzebujesz dużego bagażnika i szerokiej kabiny | jeździsz głównie sam lub w duecie i nie chcesz tak dużego auta |
| Wartość za pieniądze | porównujesz wyposażenie do ceny, a nie sam znaczek na masce | płacisz głównie za prestiż i rozpoznawalność |
| Trasa i wyprzedzanie | wybierasz 2.0T i lubisz zapas mocy | wystarcza ci spokojna, miejska jazda |
| Spokój po zakupie | akceptujesz bardziej niszową markę | chcesz maksymalnie przewidywalny rynek wtórny |
- sprawdź, czy 1.5T nie będzie za słabe przy pełnym obciążeniu,
- przetestuj system multimedialny po zimnym uruchomieniu,
- zobacz, jak działają asystenci parkowania na ciasnym parkingu,
- porównaj ofertę z uwzględnieniem gwarancji, serwisu i dostępności części,
- upewnij się, że w wycenie nie „zgubiły się” elementy opcjonalne z katalogu.
Jeśli po takiej analizie T90 nadal pasuje do twojego stylu jazdy, to masz przed sobą sensowny, duży SUV z bardzo konkretnym zestawem argumentów. Jeśli jednak najważniejszy jest dla ciebie spokój na rynku wtórnym i łatwość odsprzedaży, porównałbym go jeszcze z bardziej zakorzenionymi konkurentami, zanim podejmiesz decyzję.
